Chytrý nákup – zdravě, rychle, za rozumnou cenu.
Na nákup potravin chytře, za rozumnou cenu a ještě zdravě… Proč by ne? Chce si to pro jednou sednout, a udělat si jasno, co že to vlastně jíme, co bychom jíst měli, chtěli, směli… Domnívám se, že je důležité mít, a udržovat doma zásobu základních ingrediencí, které používáme více či méně často, ne-li pořád. Základní výbava spíže a lednice by měla obsahovat trvanlivé položky v co nejpřirozenějším stavu. Které to jsou, to ví každá hospodyňka-maminka nejlépe sama. Jsou to věci jako sůl, olej, máslo, vločky, těstoviny, rýže, brambory, cibule, mražený hrášek, kukuřice, sušené nebo konzervované luštěniny, jednodruhová koření a bylinky, med, rozinky, oříšky…
Tři kritéria, na první pohled ne moc slučitelná:
Také, než kupovat hotové bagety/ sendviče, které leží v obchodě i několik dní, je výrazně levnější a také zdravější připravit je doma. Třeba na svačinu do školy, nebo na výlet… A bez „lahodných“ dresinků z různých možných i nemožných přísad… Místo sladké barevné limonády či ledového čaje, koupit dobře těsnící plastovou lahev a dělat pití do školy doma. Domácí šťáva, i když z cukrem, ve vodě nebo s čajem je rozhodně lepší alternativa ochucených „čajů“ a limonád.
Ke snídani vločky, sušené ovoce (raději to nesířené), oříšky nebo semínka, lžička medu, nebo banán či jablko, a vše zalité teplým mlékem, vodou nebo smíchané s bílým jogurtem, to je nesrovnatelně zdravější i levnější, než různé „zdravé“ cereálie v barevné krabici s každodenní reklamou v tv, která je také součástí ceny za hotový výrobek, jako i ta krabice.
Co mražená pizza? Když už, je opět vhodnější koupit jenom hotové mražené korpusy a poklást je přísadami z domácí lednice a spíže. Rajčatové pyré (ne kečup) ze sklenice nebo z krabičky, strouhaný sýr (na hrubém struhadle ho určitě rádo nastrouhá i menší dítě), paprika, rajče, cibulka, česnek… vše nakrájené ne kostičky, trochu kvalitní uzeniny (je-li to požadováno) a peče se to jen o pár minut déle, než ta již hotová pizza, a rozhodně nebude dražší. Pokud ovšem nesrovnáváme nějakou hodně levnou pizzu, kterou by ale nemělo mít na stole žádné dítě.
Takže raději méně dobrého, než hodně levného. Že dorůstající děti by jedli pořád? Řešením nejsou (nikoliv levné a zdravé) brambůrky, sušenky, cukrovinky, nebo spousta rohlíků s levným salámem… Mísa jablek na stole, chléb a doma udělané pomazánky z luštěnin a zeleniny, nebo těstoviny s pár ingrediencemi místo kupované hotové omáčky, omeleta, velký kastrol husté polévky (plné zeleniny, luštěnin, hub, s rýží, těstovinami, krupicovými nočky…) rizoto s hráškem či zbylým masem od neděle… Plný pekáč pečených solených brambor s kmínem nebo jiným kořením, místo hranolků, a k nim hrnek podmáslí nebo kefíru místo kečupu či tatarky…
Místo různých ochucených jogurtů a mléčných nápojů, stačí tyčovým mixérem rozmixovat v mléku nebo bílém jogurtu banán, pár datlí, hrušku, nebo mražené ovoce. Nebo domácí zavařeninu, hrst vloček, oříšků, semínek… Poměr cena-výkon-zdraví je velice příznivý!